pondělí 21. března 2011

Here I am - freebie collab by Babinetky

Miminka. Křehká stvoření, přinášející ten nejkrásnější pocit na světě. Zmuchlané uzlíčky, díky kterým se stáváme rodiči, díky kterým máme srdíčka plná něžnosti a lásky. Snažíme se jim poskytnout bezpečnou náruč, ruce, co pohladí a setřou slzy. Snažíme se ze všech sil vytvořit jim ten nejlepší domov, krásné vzpomínky, šťastné dětství. K vytvoření našeho nového collabu "Here I am" jsme se nechaly inspirovat právě miminky, protože i mezi babinetkami jich několik nových přibylo a ještě přibude.

Při této příležitosti chceme opět připomenout, že některá miminka mají těžší start do života, to když se narodí předčasně nebo nemocná. Takovým miminkům a jejich rodičům se snaží pomáhat projekt BabyKlokánci. Zde jsou jejich oficiální stránky www.babyklokanci.blogspot.com. Podívejte se na příběhy malých bojovníčků a zkuste i vy pomoci. Zde je č.ú. 378 935 4052/5500. Děkujeme.

A již se dostáváme k našemu dárku...
Babinetí vlak právě vyjíždí. Má celkem 14 zastávek. U každé Babinetky, která ke collabu přispěla, najdete link ke stažení její části a odkaz na další blog. Připravte se, začínáme!

................................................................................................................

Babies. Gentle beings bringing the most wonderful feeling in the world. Those little crumpled knots thanks to whose we become parents, thanks to those we have our hearts full of joy and love. We arm them to feel safe and secure, we cuddle them and wipe away their tears. We try our most to give them the best home, beautiful recollections, simply happy childhood.
In order to create our new collab "Here I am", we got inspired just by newborns also because among Babinet girls there are new ones and there will still be more
.

On this occasion, we would like to remind you that some of our newborns do not have it easy at the very same beginning, namely our prematurely born babies or not the healthy ones. The project called Baby Kangaroos helps exactly these babies and their parents. Here we provide its official web page
www.babyklokanci.blogspot.com. Feel free to read the stories of little fighters and please help by donating to the following bank account 378 935 4052/5500.
Thank you from the core of our hearts!

And here is our small gift…
Our blogtrain is departing. There are 14 stops ahead of us. By each of Babinet girl contributing to our collab, you will find a link to download specific piece and a link to a following blog. Get ready, we are starting!


Vítá vás zastávka č.8 - Evajs - tady najdete moji část collabu a odkaz na další zastávku - Topazio.

Welcome to the 8th stop - Evajs - here you can find my part of this collab and link to the next stop- Topazio.


RAK for ZuzanaH. (template by Scraping with Liz)DOWNLOAD MY PART HERE or HERE

A teď rychle do další zastávky našeho blogtrainu, na blog Topazio.
Jestli se vám moje část collabu a celý blogtrain líbily, budu moc ráda, když mi napíšete komentář nebo necháte zprávu ve vzkazníku s odkazem na vaše LO. Děkuji a přeji příjemné scrapování!

And now you can follow me to the next stop of our blogtrain,
Topazio´s
blog. And if you like my part and whole blogtrain, I will be happy if you write me some comment or message with link to your LO. Thank you and happy scrapping!


8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Just a quick note to let you know that a link to this post will be placed on CraftCrave in the DigiFree category today [22 Mar 01:00am GMT]. Thanks, Maria

Anonymní řekl(a)...

Thank you! Lovely text and textures and I love lavender

CBH řekl(a)...

Thank you so much for this post. I want to let you know that I posted a link to your blog in CBH Digital Scrapbooking Freebies, under the Page 9 post on Mar. 22, 2011. Thanks again.

Tracey řekl(a)...

Very lovely. Thank you so much for sharing.

Sue P. řekl(a)...

Thank you so much for this lovely kit, beautiful colours. Very sweet.

Annette řekl(a)...

love the lavender - thanks!!!

biche57 řekl(a)...

merci beaucoup )))

Cristallo řekl(a)...

thank you!!! Your part is soooo cute!

Ráčci pro babinetky a přátele